Jak wygląda detailing kół i dlaczego jest ważny?

Przy czyszczeniu samochodu zwykle skupiasz się na na karoserii, szybach czy zderzakach. Zapewne starasz się usunąć widoczne już zabrudzenia – błoto, kurz, zachlapania i sól drogową. Rzadko kiedy właściciele, którzy pojawiają się na myjni samochodowej zwracają uwagę na koła, bo przecież za chwilę się znowu zabrudzą. To spory błąd! Koła – jak i cała reszta samochodu również powinna być umyta i odpowiednio zabezpieczona przed korozją i uszkodzeniami spowodowanymi przez inne czynniki zewnętrzne. Jak wygląda detailing kół i dlaczego jest ważny?

Jak wygląda detailing kół?

Sportowe wozy z oponami w kolorze głębokiej czerni. Czyste felgi lśniące przy każdym obrocie. Znasz to z filmów? Twój samochód też może tak wyglądać, ale musisz o niego zadbać!

Proces czyszczenia i zabezpieczenia kół przez profesjonalistów nie jest taki prosty. Składa się na niego kilka działań, dzięki którym, krok po kroku, można uzyskać pożądany efekt. Jak wygląda detailing kół w salonie?

Na samym początku zostaną usunięte większe zabrudzenia. Błoto, kamienie na bieżniku, opiłki metaliczne z klocków hamulcowych. Następnie w zależności od rodzaju felg będzie dobrany odpowiedni produkt, który zostanie dokładnie rozprowadzony pędzelkiem i szczotką w każdy zakamarek. Po rozprowadzeniu produktu zostanie on spłukany wodą, a felgi jeszcze raz umyte. W tym kroku bardzo często nakłada się również pianę aktywną, aby dokładnie rozpuścić brud, który ewentualnie pozostał.

Jakie kosmetyki są używane do detailingu kół?

Producenci kosmetyków samochodowych oferują bardzo szeroką gamę produktów nie tylko do konserwacji lakieru, ale także tych dedykowanych dla kół, elementów plastikowych, środków rozpuszczających smołę, a także specjalne pasty, do opon, aby ich kolor był zawsze głęboko czarny.

W zależności od wybranego pakietu w salonie, detailer może zastosować nie tylko środki czyszczące, konserwujące i polerujące, ale także pasty na opony. Detailing kół jest zwykle połączony z usługami, które mają za zadanie konserwację i zabezpieczenie karoserii.

Wykonując detailing kół samodzielnie warto abyś wiedział z jakiego materiału wykonane są felgi. Od tego będzie zależało jaki środek będzie odpowiedni do ich czyszczenia i dalszej konserwacji. Wybierając kosmetyki zwróć uwagę, aby nie były one szkodliwe dla środowiska, ponieważ w domowych warunkach bardzo ciężko jest je odpowiednio zutylizować.

Do polerowania felg można użyć tego samego środka, którego użyłeś do polerowania nadwozia.

Jak poprawnie wykonać pielęgnację kół samochodowych?

W salonach detailingowych do oczyszczenia używane są specjalne szczotki. Wcześniej jednak wszystkie cztery kółka są zdejmowane. Oczyszczeniu nie podlegają wyłącznie koła, ale również nadkola. W domowych warunkach – bez specjalnego podnośnika można się namęczyć – a efekt nie będzie taki, jaki sobie zamierzyłeś.

Po zdjęciu wszystkich kół należy je spryskać mocnymi środkami rozpuszczającymi brud i pył powstały z klocków hamulcowych. Należy pamiętać o ochronie osobistej – masce oraz rękawiczkach. Do trudnych i uporczywych zabrudzeń (smoła, klej) warto użyć dedykowanego rozpuszczalnika. Do tych mniejszych wystarczy glinka. Warto wiedzieć, że produkty te w większości są żrące i szkodliwe dla skóry, więc nawet niewielka kropelka może poczynić duże szkody.

Po rozpuszczeniu brudu czas na czyszczenie. Do felg wybierz miękką szczotkę, która nie porysuje powierzchni. Delikatnymi ruchami doczyść pozostałości kurzu, błota i opiłków metalicznych czy resztek asfaltu. Uważaj na oczy! Pryskający środek spod szczotki może dostać się do oczu i trwale je uszkodzić!

Gdy Twoje felgi są lśniące – czas na opony. Do nich możesz wybrać nieco twardszą szczotkę. Po dokładnym umyciu skorzystaj z czernidła.

Drobne elementy wyczyść pędzelkiem.

Detailing w domu, czy w salonie?

Detalinig samochodowy wcale nie jest łatwą sztuką. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że auto wymaga użycia specjalnych kosmetyków, które przez detailera będą dobierane w zależności od materiału wykonania felg, a także stopnia ich zabrudzenia.

Wykonując dealing bez jakiegokolwiek pojęcia o składzie środków czy o materiale wykonania – lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Tylko wtedy masz pewność, że samochód z salonu wyjdzie czysty, zabezpieczony i bez dodatkowych rys spowodowanych złym naciskiem szczotki czy przez twarde włosie.

Detaling kół jest bardzo ważnym elementem podczas gruntownego czyszczenia samochodu. Warto go wykonać szczególnie po zimie i gorącym lecie, kiedy standardowe mycie nie jest w stanie dokładnie oczyścić wszystkich zabrudzeń z soli czy smoły.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: