Wraz z pojawieniem się przemysłu samochodowego i dostępności pojazdów niemal dla każdego, powstały potrzeby dbania, czyszczenia i konserwacji samochodów

Wraz z pojawieniem się przemysłu samochodowego i dostępności pojazdów niemal dla każdego, powstały potrzeby dbania, czyszczenia i konserwacji samochodów. Części zamienne i osoby, które mogą naprawić uszkodzony silnik były na wagę złota. Samochody od zawsze miały swoich pasjonatów, którzy bardzo często aż do przesady dbali o wygląd i stan techniczny auta. Dzięki takim osobom, możemy cieszyć się pięknymi okazami muzealnymi.

Wraz z rozwojem techniki i chemii, lakier samochodowy mógł zostać odpowiednio zabezpieczony. Historia car detailingu jest na prawdę ciekawa!

Krótka historia motoryzacji

Nie byłoby historii detailingu, gdyby nie motoryzacja. Oczywiście można wspominać o okresach starożytnich, kiedy to budowano pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni lub spisywano pomysły o maszynach wojennych, które również miałby być automatyczne. Skupmy się jednak na nowszej historii, czyli o wynalezieniu wozu parowego.

W XIX wieku powstały pierwsze pojazdy napędzane parą. Wyglądały dość komicznie, ponieważ te pierwsze posiadały duże kotły, kw których znajdowała się woda. Oczywiście nie posiadały także lakieru, a wyglądem przypominały bardziej rower.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto tworzyć samochody podobne do…samochodów. Posiadały one już silnik spalinowy, a więc znacznie została zwiększona ich prędkość, a także odległość, jaka mogły przejechać. Samochody na linii produkcyjnej zaczęto produkować dopiero w 1913 roku. Były one dość podobne do tych dzisiejszych, a co najważniejsze były pokryte kolorowym lakierem.

Co to jest auto detailing?

Obecnie samochód ma chyba każda rodzina. Ruch pojazdów silnikowy na drogach jest bardzo duży. Rozbudowane są także przepisy drogowe, a do poruszania się autem konieczne jest wyrobienie prawa jazdy. Przez niecałe sto lat bardzo dużo się zmieniło.

W związku z powszechnym posiadaniem samochodów, a także wysoką ich dostępnością, powstała potrzeba dbania o nie i uzyskiwanie dobrego wyglądu. Czasami myjnia nie wystarczy. Co więcej, bardzo często może uszkadzać karoserię i powodować mikrorysy czy odpryski. Usługi auto detailingu są dzisiaj bardzo popularne i pomagają właścicielom zadbać o swoje auto. Jak jednak było w przeszłości? Jaka jest historia detailingu?

Historia auto detailingu

Pierwszym kosmetykiem, który powstał do ochrony pojazdów był wosk. Kładło się go w celu zabezpieczenie obozów konnych, które jak wiadomo w dużej części były drewniane. Pierwsze pasty polerskie powstały w 1888, a w 1910 powstał wosk czyszczący. Dopiero w 1925 roku nastąpił dynamiczny rozwój detailingu. Powstała wówczas taśma maskująca, która do dziś jest bardzo ważna przy całym procesie. Oczywiście w późniejszych latach wszystkie produkty były modyfikowane tak, aby spełniać oczekiwania klientów, a także nadążyć za panującymi trendami. Bezbarwne lakiery zaczęły królować w 2000 roku, kiedy kompozycja chroniła przed niszczeniem przez słońce, sól drogową oraz wytrącenia metaliczne. Całkiem niedawno, bo dopiero w 2007 roku, przemysł farb lakierniczych samochodowych poczynił znaczne postępy, dzięki wprowadzeniu powłok chroniących.

Car detailing dzisiaj

Car detailing dzisiaj to proces z którego warto skorzystać. Usuwane są zabrudzenia, karoseria jest polerowana, a niekiedy lakier zostaje poddawany renowacji, dzięki czemu samochód odzyskuje swój dawny blask i wygląda, jakby niedawno wyjechał z salonu. Detailing samochodowy jest na zaawansowanym poziomie, dlatego specjaliści, którzy się tym zajmują mogą usunąć przebarwienia, hologramy i mikrorysy. Cała procedura obejmuje czyszczenie z zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu, dzięki czemu tapicerki i elementy plastikowe nie tylko zostają dokładnie wyczyszczone i pozbawione kurzu czy plam, ale także dzięki użyciu specjalistycznych kosmetyków będą zabezpieczone przed osiadaniem kurzu wewnątrz samochodu. Podobnie lakier, który zostanie poddany polerowaniu oraz konserwacji. Nie straszne mu będą sole drogowe, wytrącenia metaliczne czy promieniowanie UV. Warto jednak pamiętać, że efekt pięknego i zadbanego samochodu może utrzymać się dłużej. W tym celu warto dodatkowo zabezpieczyć karoserię specjalną powłoką ceramiczną lub folią, dzięki której samochód nie będzie podatny na mikro zarysowania, jak w przypadku braku dodatkowego zabezpieczenia.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: