Wosk. Czym jest, jak go prawidłowo nakładać oraz dlaczego warto woskować auto?

Posiadanie samochodu nie wątpliwie wspomaga szybkie dotarcie w miejsce docelowe oraz przewóz bagaży. Auto jednak nie jest tanie, dlatego warto zadbać o to, aby czas jego eksploatacji był jak najdłuższy. Poza stanem technicznym, liczy się również wygląd, który nawet już po roku, może zacząć odbiegać od tego, który był na samym początku korzystania z samochodu. Aby zapobiegać szybkiemu pogorszeniu wyglądu oraz jakości lakieru, warto wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne – w tym woskowanie. Czym jest, jak go prawidłowo nakładać oraz dlaczego warto woskować auto? Dowiesz się tego w tym artykule!

Czym jest wosk samochodowy?

Wosk samochodowy jest kosmetykiem stworzonym do pielęgnacji karoserii. Ma on nie tylko powodować piękny efekt wizualny, ale przede wszystkim zabezpieczyć pojazd przed kwaśnymi deszczami, kurzem czy niszczącymi powłokę ptasimi odchodami. Wosk pozwala na ograniczenie przylegania kurzu, pyłków oraz wytrąceń metalicznych powstałych podczas hamowania. Sprawia również, że woda swobodnie spływa po samochodzie.

Wosk samochodowy daje efekt nabłyszczenia lub zmatowienia – w zależności od wybranego preparatu. Na rynku istnieje możliwość wyboru:

  • wosku naturalnego;
  • wosku syntetycznego;
  • wosku hybrydowego.

To właśnie ten pierwszy daje piękny i lśniący efekt, natomiast wosk hybrydowy lub syntetyczny pozostawi karoserię bardziej matową.

Jak przygotować samochód do woskowania?

Przed nałożeniem wosku na lakier samochodu, trzeba go odpowiednio przygotować. Na samym początku należy oczyścić karoserię przy pomocy środków, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczania i kurz. Aby nie pozostawić zacieków, do spłukiwania preparatów zaleca się użyć wody destylowanej.

Aby położenie wosku było skuteczne warto przed nim wykorzystać alkohol izopropylowy, które skutecznie odtłuści karoserię. Takie preparat można znaleźć w wielu sklepach internetowych oraz na działach zajmujących się sprzedażą specjalistycznych środków car detailingowych.

Przed przystąpieniem do aplikacji preparatów warto zwracać uwagę na temperaturę powietrza, aby nie działać w pełnym słońcu. Gorąca blacha może przyczynić się do niedokładnego pokrycia powierzchni.

Woskowanie samochodu krok po kroku

Do samodzielnego nałożenia wosku warto się przygotować. Poza woskiem oczywiście, należy mieć gąbkowy aplikator oraz miękką ściereczkę – świetnie nadaje się ta z mikrofibry.

W zależności od wybranego produktu (hybryda, naturalny, syntetyczny) uzyska się efekt zmatowienia lub pięknego połysku.

  1. Na samym początku przygotuj samochód – umyj, usuń kurz i inne zaburzenia oraz spłucz wodą destylowaną, która nie pozostawi zacieków.
  2. Po umyciu warto zastosować alkohol izopropylowy, który świetnie odtłuści powierzchnię lakieru. Możesz to wykonać sekcjami – maska, kolejne drzwi, tył samochodu.
  3. Przygotuj aplikator gąbkowy i nałóż na niego niewielką ilość wosku.
  4. Zacznij nakładać wosk na lakier samochodu. Stosuj na niewielkim obszarze. Pozostaw wosk w miejscu nałożenia na kilka minut.
  5. Użyj ściereczki z mikrofibry (lub innej miękkiej) i kolistymi ruchami poleruj miejsce nałożenia warstwy wosku. W zależności od wybranego produktu, wykonuj koliste ruchy do uzyskania nabłyszczenia lub lekkiego zmatowienia.

Dlaczego warto woskować samochód?

Podczas użytkownika pojazdów osadza się na nich nie tylko kurz, ale także sól drogowa, wytrącenia metaliczne czy zanieczyszczenia z asfaltu. Biorąc pod uwagę ceny samochodów oraz chęć ich długiej eksploatacji, dbanie o swój samochód powinno opierać się nie tylko na myciu, ale także zabezpieczeniu.

Podczas procesu woskowania na lakierze tworzy się warstwa hydrofobowa, która odpycha cząsteczki wody tym samym sprawiając, że kwaśne deszcze nie będą niszczyć karoserii, a kurz nie będzie się tak łatwo osadzał. Po rozprowadzeniu wosku wiele osób cieszy aspekt wizualny, ponieważ pojazd zyskuje piękny blask lub efekt zmatowienia.

Zastosowanie wosku może także pomóc w uporaniu się z niewielkimi rysami. Preparat bowiem wnika w niewielkie szczeliny, wypełniając je. Wciąż jednak najlepszym sposobem na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, mikrorys oraz hologramów, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy car detailingowej. Proces wykonania usługi przez profesjonalistów daje pewność wykonania woskowania na najwyższym poziomie oraz fachowego zabezpieczenia auta przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: