Wygląd to pierwsza rzecz, na którą zwracasz uwagę, kupując, lub tylko oglądając, samochód. Rzut oka na lakier i już wiesz...

Jak zabezpieczyć lakier?

Wygląd to pierwsza rzecz, na którą zwracasz uwagę, kupując, lub tylko oglądając, samochód. Rzut oka na lakier i już wiesz, czy właściciel dbał o swoje auto, jak je pielęgnował, eksploatował. Lakier to wizytówka samochodu. Co więcej, to on chroni karoserię przed czynnikami atmosferycznymi, odbarwieniami, promieniami UV itd. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć lakier, by jak najdłużej cieszyć się zadbanym autem.

Słów kilka o warstwach lakieru

Struktura współczesnych lakierów jest cienka niczym ludzki włos. Mają one od +/- 75 do +/- 120 mikronów. Co to oznacza? Weźmy dla porównania dwie złączone kartki papieru A4. Ich grubość to 1000 mikronów! Aż trudno sobie wyobrazić strukturę lakieru! Przyjrzyjmy się zatem lakierowi z bliska, warstwa po warstwie.
  1. Pierwsza warstwa, znajdująca się na samym spodzie, to tzw. lakier gruntujący, który chroni karoserię przed rdzą.
  2. Warstwa druga, czyli podkład, wyrównuje nierówności znajdujące się na powierzchni.
  3. Na podkład nakładana jest baza, warstwa trzecia, która zawiera pigment odpowiedzialny za perłowy lub metaliczny efekt lakieru.
  4. Na samej górze tej piramidy mamy lakier bezbarwny, który chroni karoserię przed czynnikami zewnętrznymi.

Czym zabezpieczyć lakier?

Możliwości jest wiele. My przybliżymy Wam te najpopularniejsze, najczęściej stosowane w detailingu samochodowym.
  1. Wosk

    Najbardziej popularna i najszybsza forma zabezpieczenia auta. Woski dzielimy na dwie kategorie: woski naturalne i syntetyczne. Woski naturalne pozyskuje się z brazylijskiej rośliny, tzw. carnauby. Woski syntetyczne to po prostu chemiczne związki polimerowe. Ochrona lakieru polega w tym wypadku na zachodzeniu działań chemicznych z lakierem.
    Trwałość wosków zależy od przygotowania powierzchni lakieru. Jeśli powierzchnia została uprzednio przepolerowana, wosk będzie ją zabezpieczał nawet do 7 miesięcy. Jeśli natomiast wosk został położony tylko dla efektu wizualnego, trzeba się liczyć z krótszą ochroną, 2-3 miesiące.

  2. Powłoka ceramiczna

    W pierwotnej postaci płynne szkło, które po zaaplikowaniu na lakier samochodu tworzy szklaną powłokę. Jest ona twarda i potrafi wniknąć w pory lakieru na tyle mocno, że daje ochronę od roku nawet do pięciu lat. Jej właściwości hydrofobowe i podbicie koloru sprawiają, że auto wygląda jakby dopiero wyjechało z salonu samochodowego.

  3. Folia PPF

    Ostatnim i najlepszym zabezpieczeniem lakieru jest folia PPF (Paint Protection Film). Folia ma od 150 do 400 mikronów, co oznacza, że jest 3 razy grubsza niż sam lakier! To bez wątpienia najtrwalsza ochrona, która potrafi wybronić lakier samochodowy z otarć parkingowych, uderzeń drzwi w drzwi, czy przecierek garażowych.

    Folia PPF jest przezroczysta i posiada właściwości hydrofobowe, dzięki którym łatwo utrzymać auto w czystości. Co więcej, folia sama się odnawia, regeneruje. Powstałe na niej rysy wchłaniają się pod wpływem ciepła, a powierzchnia staje się idealnie równa, jak przy pierwszej aplikacji. Folię PPF można samodzielnie usunąć z auta, bez obaw o uszkodzenie lakieru. Najczęściej zabezpieczanymi elementami w aucie są: przedni zderzak, maska, lampy przednie oraz lusterka. Wielu producentów światowej klasy wprowadza również zabezpieczenie szyby czołowej.
    Zabezpieczenie auta folią to nawet 10-letnia gwarancja ochrony auta przed odpryskami, owadami, ptasimi odchodami czy przetarciami.

Fachowe oko detailera

Wybór ochrony lakieru zależy od wielu czynników: samochodu, planowanego budżetu, użytkownika auta. Przed podjęciem decyzji dobrze się skonsultować z profesjonalnym studiem detailingu. Fachowe oko detailera oceni stan Waszego lakieru. A osoby znające się na rzeczy pomogą Wam dobrać najlepsze zabezpieczenie dla Waszego samochodu.

Sprawdź usługi detailingu samochodowego Ceramik Technik >

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: