Wygląd to pierwsza rzecz, na którą zwracasz uwagę, kupując, lub tylko oglądając, samochód. Rzut oka na lakier i już wiesz...
Jak zabezpieczyć lakier?
Słów kilka o warstwach lakieru
- Pierwsza warstwa, znajdująca się na samym spodzie, to tzw. lakier gruntujący, który chroni karoserię przed rdzą.
- Warstwa druga, czyli podkład, wyrównuje nierówności znajdujące się na powierzchni.
- Na podkład nakładana jest baza, warstwa trzecia, która zawiera pigment odpowiedzialny za perłowy lub metaliczny efekt lakieru.
- Na samej górze tej piramidy mamy lakier bezbarwny, który chroni karoserię przed czynnikami zewnętrznymi.
Czym zabezpieczyć lakier?
-
Wosk
Najbardziej popularna i najszybsza forma zabezpieczenia auta. Woski dzielimy na dwie kategorie: woski naturalne i syntetyczne. Woski naturalne pozyskuje się z brazylijskiej rośliny, tzw. carnauby. Woski syntetyczne to po prostu chemiczne związki polimerowe. Ochrona lakieru polega w tym wypadku na zachodzeniu działań chemicznych z lakierem.
Trwałość wosków zależy od przygotowania powierzchni lakieru. Jeśli powierzchnia została uprzednio przepolerowana, wosk będzie ją zabezpieczał nawet do 7 miesięcy. Jeśli natomiast wosk został położony tylko dla efektu wizualnego, trzeba się liczyć z krótszą ochroną, 2-3 miesiące. -
Powłoka ceramiczna
W pierwotnej postaci płynne szkło, które po zaaplikowaniu na lakier samochodu tworzy szklaną powłokę. Jest ona twarda i potrafi wniknąć w pory lakieru na tyle mocno, że daje ochronę od roku nawet do pięciu lat. Jej właściwości hydrofobowe i podbicie koloru sprawiają, że auto wygląda jakby dopiero wyjechało z salonu samochodowego.
-
Folia PPF
Ostatnim i najlepszym zabezpieczeniem lakieru jest folia PPF (Paint Protection Film). Folia ma od 150 do 400 mikronów, co oznacza, że jest 3 razy grubsza niż sam lakier! To bez wątpienia najtrwalsza ochrona, która potrafi wybronić lakier samochodowy z otarć parkingowych, uderzeń drzwi w drzwi, czy przecierek garażowych.
Folia PPF jest przezroczysta i posiada właściwości hydrofobowe, dzięki którym łatwo utrzymać auto w czystości. Co więcej, folia sama się odnawia, regeneruje. Powstałe na niej rysy wchłaniają się pod wpływem ciepła, a powierzchnia staje się idealnie równa, jak przy pierwszej aplikacji. Folię PPF można samodzielnie usunąć z auta, bez obaw o uszkodzenie lakieru. Najczęściej zabezpieczanymi elementami w aucie są: przedni zderzak, maska, lampy przednie oraz lusterka. Wielu producentów światowej klasy wprowadza również zabezpieczenie szyby czołowej.
Zabezpieczenie auta folią to nawet 10-letnia gwarancja ochrony auta przed odpryskami, owadami, ptasimi odchodami czy przetarciami.
Fachowe oko detailera
Wybór ochrony lakieru zależy od wielu czynników: samochodu, planowanego budżetu, użytkownika auta. Przed podjęciem decyzji dobrze się skonsultować z profesjonalnym studiem detailingu. Fachowe oko detailera oceni stan Waszego lakieru. A osoby znające się na rzeczy pomogą Wam dobrać najlepsze zabezpieczenie dla Waszego samochodu.