Błoto, śnieg, sól - pozbądź się tego ze swego auta

Zima to pora roku, która bez wątpienia powoduje frustrację wszystkich osób dbających o wygląd pojazdu. Błoto, roztopiony śnieg zmieszany z solą drogową powoduje częste pogorszenie stanu wizualnego. Czy mycie samochodu zimą ma sens? Czy warto zdecydować się się na umycie auta w niskich temperaturach?

Czy można myć samochód zimą?

Mycie samochodu zimą jest frustrujące. Nawet chwilę po umyciu pojazdu, ten znów nadaje się do czyszczenia. Dzieje się tak, dlatego, że rozjeżdżony śnieg zostaje wyrzucany spod kół mijających Cię pojazdów. Zachowaniu spokoju nie sprzyja także sól drogowa, która ma za zadanie oczyszczenie ulicy ze śniegu. Osadza się ona na spodzie samochodu, felgach i nadkolach.

Wydawać by się mogło, że jeżdżenie do myjni samochodowej zimą, jest syzyfową pracą. Nic bardziej mylnego! Każdy kierowca powinien systematycznie korzystać zimą z myjni samochodowej. Nawet jeśli będzie się to wiązało z czystością przez kilka minut. Zalegająca na pojeździe sól drogowa, osadzającą się na nadkolach i podwoziu bardzo niekorzystnie wpływana lakier. Wilgoć w połączeniu z chlorkiem magnezu lub sodu, może powodować korozję. Szczególnie narażone na ten proces są elementy takie jak:

  • nadkola;
  • progi;
  • przewody hamulcowe;
  • przewody paliwowe;
  • dolne części drzwi;
  • podwozie.

Znaczne przyśpieszenie korodowania może wiązać się z krótszym czasem eksploatacji, a przede wszystkim pogorszeniem wyglądu. Wielosezonowe zaniedbania w czyszczeniu samochodu zimą, mogą spowodować, że progi lub podłoga staną się dziurawe.

Myjnia? Wybierz mądrze!

Nikt nie lubi stać na mrozie. Pierwszym zimowym wyborem kierowców jest myjnia automatyczna. Jeśli auto ma na sobie drobinki soli lub piasku – nie korzystaj z niej! Obracające się szczotki mogą spowodować płytkie zarysowania lakieru, które latem staną się bardzo widocznymi hologramami. Jeśli zależy Ci na myjni automatycznej, zwróć uwagę, aby była to myjnia ze szczotkami z filcu lub gąbki. Pamiętaj, że bardzo brudne auto powinno się najpierw umyć wstępnie. Aby pozbyć się piachu z pojazdu możesz najpierw skorzystać z myjni ręcznej.

Najlepszym wyborem w zimę jest myjnia ręczna, która jest obsługiwana przez wykwalifikowanych pracowników. Mycie samochodu w zimie może się odbyć również na myjni automatycznej, jednak warto zwrócić uwagę, aby szczotki były wykonane z filcu lub miękkich gąbek.

Mycie auta w niskich temperaturach. Nie zapomnij o najważniejszym!

Myjąc samochód w niskich temperaturach bardzo ważne jest osuszanie. W tych automatycznych skupia się ono głównie na zewnętrznych częściach pojazdu. Watro jednak pamiętać, że niskie temperatury, czyli te poniżej zera powodują zamarzanie wody. Nawet niewielka jej ilość na uszczelkach, wycieraczkach czy zamkach może spowodować, że otwarcie drzwi lub bagażnika będzie graniczyło z cudem. Ponadto otwieranie na siłę może powodować uszkodzenia uszczelek, a więc ich szczelności. Dlatego właśnie tak ważne jest ich osuszenie. Na myjni ręcznej obsługiwanej przez pracowników jest to standardem. Na myjniach automatycznych i tych, które musisz obsługiwać sam – osuszanie musisz przeprowadzić Ty. Wszystkie uszczelki i zamki należy wytrzeć miękką szmatką, dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo, że zamarzną.

Zima to nie przeszkoda!

Zima i mroźne dni nie są przeszkodą do korzystania z myjni. Największym wrogiem lakieru jest sól drogowa, która osadzając się na podwoziu i nadkolach kilkukrotnie przyspiesza korozję. Czy warto umyć auto zimą? Zdecydowanie! Tylko w taki sposób możesz się pozbyć zabrudzeń, soli drogowej oraz piachu ze swojego samochodu. Pamiętaj jednak o tym, aby wszystkie zamki, zawiasy i rygle oraz uszczelki wytrzeć do sucha.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: