Od czego najlepiej zacząć? Jak uzyskać najlepsze i najtrwalsze efekty? Znajdź odpowiedzi na te i wiele pytań w naszym poradniku!

Polerowanie lakieru
– nie taki prosty temat

Polerowanie lakieru to czasochłonne i niełatwe zadanie. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy odpowiednio przygotować auto. Od czego najlepiej zacząć? Po pierwsze – od zaopatrzenia się w dobry sprzęt, profesjonalne polerskie pasty i pady; po drugie – od podszkolenia się w temacie.

Przygotowanie auta

Polerowanie lakieru należy zacząć od dokładnego umycia samochodu i usunięcia z jego powierzchni piasku, opiłków lotnej rdzy, asfaltu drogowego, który najczęściej przykleja się do dolnych części auta. Dobrze jest przygotować się na kilka godzin porządnego mycia, od wstępnego spłukania do oczyszczania lakieru. Dlaczego to takie ważne? Każde zabrudzenie jest przeszkodą podczas polerowania, aplikacji powłoki ceramicznej lub folii PPF.

Wybór właściwego urządzenia

Na rynku są różne rodzaje maszyn polerskich. Największą popularnością cieszą się jednak dwie: maszyna rotacyjna (obrotowa) oraz maszyna Dual Action.

Najczęściej wybierana przez lakierników i detailerów jest maszyna rotacyjna. Jej wysoka siła cięcia pozwala na szybkie usunięcie głębokich rys w lakierze, przy pomocy twardego pada lub pada wełnianego połączonego z mocno tnącą pastą polerską. Maszyna jest bardzo precyzyjna. Pracuje na mniejszych obrotach, dzięki czemu podczas pracy efekt widoczny jest gołym okiem.

Maszyna Dual Acition, druga z proponowanych, wykonuje ruch orbitalny, wymuszony dzięki sile odśrodkowej. Taka maszyna to idealne rozwiązanie dla początkującego detailera. Jest bezpieczna w użyciu, łatwiej się ją prowadzi niż maszynę rotacyjną. Najlepiej sprawdza się w procesie wykańczania lakieru na wysoki połysk, tzw. FINISH.

Najpopularniejsze pasty i pady

Pady i pasty polerskie dzielą się na trzy, najpopularniejsze, kategorie:

  1. CUT czyli mocne cięcie, które usuwa najgłębsze rysy w lakierze. Do tej kategorii zaliczamy twarde gąbki polerskie oraz pady z futra lub mikrofibry. Dodatkowo należy pamiętać o pastach mocno ściernych, z rozpadającym, lub nierozpadającym się, ziarnem.
  2. POLISH / ONE STEP to pośrednia kategoria. Służy do wyprowadzenia mocno wyciętej rysy w drugim etapie pracy maszyną.
    Należy pamiętać, że każda ingerencja w lakier oznacza wydłużenie czasu pracy podczas kolejnych etapów.
    Do tej kategorii śmiało można zaliczyć tzw. ONE STEP, polegający na odświeżeniu lakieru – jeden krok i lakier odzyskuje dawny blask. Technologia ONE STEP pozwala na:
    – usunięcie około 60% rys widocznych na aucie,
    – wyrównanie lakieru po tzw. CUT-ingu,
    – usunięcie hologramów lub filmu, który zostawia futro polerskie.
    Pady w tej kategorii są lekko twarde, a pasty średnio ścierne.
  3. 3. Ostatni etap, wykończenie lakieru, czyli tzw. FINISH, ma na celu uzyskanie efektu lustra na lakierze. Lakier na tym etapie pracy nabiera blasku, kolor lakieru – głębi.

System polerski nie trzyma się jednak sztywnych zasad. Możliwe jest dobranie dowolnej kombinacji past oraz padów podczas kolejnych etapów pracy. Należy jednak zawsze mieć świadomość, że im mocniejsze cięcie lakieru, tym trudniejsze wyprowadzenie go do stanu idealnego. Profesjonalni i doświadczeni detailerzy w ekstremalnych przypadkach decydują się na użycie szlifierek, które ścierają lakier mocniej niż CUT-ing. Ale to już tzw. wyższa szkoła jazdy…

O czym należy pamiętać

Aby efekt polerowania lakieru utrzymał się jak najdłużej, po każdej mechanicznej ingerencji, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Warto wtedy skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań: wosku, powłoki ceramicznej, folii PPF.

Kto może wykonać usługę polerowania lakieru?

Sprawdź ofertę polerowania lakieru Ceramik Technik Car Detailing >

 

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: