Jak pozbyć się owadów przylepionych do lakieru?

Wielkimi krokami zbliża się lato. Poza piękną pogodą i dobrym samopoczuciem ta pora roku potrafi dać się również we znaki. Właściwe nie pogoda. Owady. W zimie pielęgnacja samochodu jest bardzo ważna ze względu na zalegającą sól drogową, natomiast latem całą karoserię zaczynają oblepiać owady, których ciężko się pozbyć. Usuwanie owadów z karoserii – jak zrobić to poprawnie?

Nie bagatelizuj owadów na karoserii!

Wakacyjne wyjazdy to zazwyczaj dłuższe trasy samochodem. Zresztą nawet jeżdżąc po mieście nie trudno znaleźć pozostałości po owadach na lusterkach, masce i przednie rejestracji. Skrzydełka i pancerze rozbite na samochodzie podczas nabierania prędkości nie tylko wyglądają nieestetycznie, wręcz obrzydliwie, ale także stwarzają zagrożenie dla lakieru.

Wszystkie martwe zwierzęta, w tym owady, po śmierci się rozkładają. Procesowi degradacji najpierw ulega pancerz, który pozostając na lakierze może powodować uszkodzenie warstw ochronnych, a następnie mikropęknięcia, w które wpływająca podczas deszczu woda może doprowadzić do procesu rdzewienia.

Insekt na szybie czy reflektorach to również mniejsza widoczność podczas jazdy i słabsze działanie świateł. Im więcej muszek i owadów zgromadzi się na samochodzie tym mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy. A przecież każdy chciałby mieć tyle powrotów, ile wyjazdów.

Jak usunąć owady z karoserii?

W Internecie jest masa domowych sposobów. Czy jednak warto z nich korzystać? Domowe sposoby zwykle mają to do siebie, że używana jest chemia gospodarcza, która wcale nie służy do usuwania martwych owadów. Zdecydowanie większym zagrożeniem dla wyglądu i zdrowego lakieru może okazać się właśnie korzystanie ze środków przeznaczonych do zupełnie innych powierzchni. Podczas upałów bardzo trudno jest jest pozbyć owadów przylepionych do lakieru, nawet myjka ciśnieniowa może nie dać rady. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z octu, płynu do szyb czy naczyń może znacząco bardziej uszkodzić karoserię i przyspieszyć proces degradacji lakieru.

Wiedząc jednak, że owady na lakierze mogą powodować jego uszkodzenia lepiej est zainwestować w specjalny środek do usuwania owadów. Jego używanie jest bardzo proste, a jego ślad jest dobrany w taki sposób, aby skutecznie usunąć robaki nie powodując tym samym uszkodzeń lakieru.

Usuwanie owadów z karoserii krok po kroku

Co będzie Ci potrzebne? Wystarczą cztery rzeczy – spray do usuwania owadów, dwie ściereczki z mikrofibry i wiadro z wodą. Na samym początku przetrzyj większe zabrudzenia wodą, nie używaj do tego myjki z wysokim ciśnieniem – to może uszkodzić lakier! Po pozbyciu się kurzu i błota, spryskaj powierzchnię lakieru na której znajdują się trudne do usunięcia pancerze i pozostałości owadów. Odczekaj czas podany na instrukcji płynu, a następnie delikatnymi ruchami wytrzyj dugą szmatką zabrudzenia. Te trudniejsze do usunięcia możesz lekko potrzeć, choć większość płynów powinna zmiękczyć nawet mocno przywarte pancerzyki.

Prawie wszystkie środki  zostawiają samochód już lśniący i nabłyszczony, dlatego nie musisz się martwić koniecznością użycia kolejnych kosmetyków.

Jak chronić auto przed owadami?

W zależności od powierzchni samochód może zostać kompleksowo zabezpieczony. Jeśli chcesz zachować czystą szybę, po której deszcz będzie spływał niczym w rynnie – wystarczy, że spryskasz je odpowiednimi preparatami, które nie pozwalają owadom przywierać, a zawarte w nich substancje hydrofobowe sprawią, że deszcze przestaną ograniczać Ci widoczność!

Zabezpieczenie lakieru zawsze powinno zostać profesjonalnie wykonane. Korzystanie z domowych sposobów zwykle przynosi więcej szkody niż pożytku, dlatego dla najlepszych efektów udaj się do salonu car detailingowego! W zależności od Twoich potrzeb na lakier może zostać nałożona specjalna folia ochronna lub powłoka ceramiczna, która nie tylko będzie chroniła przed toksycznymi związkami z pancerzy owadów, ale również przed kwaśnymi deszczami, solą drogową i innymi mikrouszkodzeniami, które są normalną sprawą podczas eksploatacji auta. Dla najlepszych efektów i bezpieczeństwa lakieru korzystaj z usług profesjonalistów!

 

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: