Osuszanie samochodu jest bardzo ważne. Zapobiega to rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Która metoda jest bezpieczna?

Mycie pojazdu zawsze powinno być zakończone osuszaniem. Na myjniach automatycznych najczęściej wykorzystywana jest dmuchawa, natomiast w myjniach ręcznych, tych bez pracowników, ostatnim elementem jest nałożenie zabezpieczenia w postaci wosku. Czy trzeba osuszać samochód? Czym to najlepiej i najbezpieczniej robić? Sprawdź!

Czy osuszanie samochodu jest ważne?

Osuszanie samochodu jest bardzo ważne. Zapobiega to rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Nie tylko jest to ważne dla ochrony zdrowia pasażerów, ale może również pomóc w ochronie zewnętrznej części pojazdu przed rdzą i korozją. Usuwanie wilgoci z wnętrza pojazdu pomoże również pasażerom, zapobiegając obniżeniu komfortu jazdy i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów związanych z niedosuszeniem. Wysoka wilgotność może również powodować skraplanie się pary wodnej na szybach, co może ograniczać widoczność podczas podróży. Dzieje się tak zwłaszcza podczas zimnej pogody, kiedy powietrze ma tendencję do nasycania się wilgocią. Dzięki regularnemu osuszaniu samochodu możesz uniknąć wielu problemów i zyskać pewność, że Twój samochód pozostanie w najlepszym stanie przez cały czas jego eksploatacji.

Czym osuszać samochód?

Najlepszym sposobem osuszania samochodu jest ręcznik z mikrofibry i dmuchawa. Te dwa narzędzia bardzo dobrze współdziałają, odnosząc bardzo dobre efekty, Ręczniki z mikrofibry czy ściereczki są świetne do suszenia samochodów, ponieważ są niezwykle chłonne i nie zarysują lakieru. Dmuchawa natomiast służy do zdmuchiwania nadmiaru wody na zewnątrz samochodu, pozwalając ręcznikowi wchłonąć całą pozostałą wilgoć. Ważne jest, aby nie używać pierwszego lepszego ręcznika, ponieważ może to prowadzić do zarysowań lub hologramów na lakierze. Dzięki mikrofibrze i dmuchawie możesz mieć pewność, że Twój samochód zostanie wysuszony bezpiecznie i skutecznie. Należy również upewnić się, że po zakończeniu suszenia samochodu, należy wytrzeć miękką szmatką wszystkie miejsca, w których mogła zebrać się woda, aby nie pozostały żadne zabrudzenia.

Poza osuszaniem i wycieraniem lakieru, należy zwrócić uwagę na bardzo ważne elementy przy drzwiach. Po myciu samochodu, należy dokładnie wytrzeć wszystkie uszczelki i zamki. Bardzo duże znaczenie ma to szczególnie w zimie, kiedy drzwi mogą zwyczajnie zamarznąć, a otwierając je na siłę istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelek i w konsekwencji nieszczelność czy niedomykalność drzwi.

Osuszanie samochodu ściereczką z mikrofibry

Ściereczka z mikrofibry jest bardzo dobrym wyborem do osuszania lakieru samochodowego. Miękkie mikrowłókna są zaprojektowane tak, aby były delikatne dla powierzchni karoserii i zapobiegały powstawaniu rys i hologramów. Ponadto, wchłaniają więcej wody niż tradycyjne materiały osuszające, zapewniając, że pojazd jest niemal całkowicie suchy po umyciu. Aby użyć ściereczki z mikrofibry do osuszania samochodu, wystarczy złożyć ją w kwadrat cztery razy, a następnie zacząć wycierać samochód długimi pociągnięciami. Warto jednak zwracać uwagę, aby na samochodzie nie zostały żadne drobiny piasku czy kamyczki. Wówczas mogłoby dojść do mikrouszkodzeń, a nawet sporych i głębokich rys. Pamiętaj, aby jedna strona ściereczki była sucha, abyś mógł wytrzeć nadmiar wilgoci po drugiej stronie. Po zakończeniu pracy powieś ściereczkę do wyschnięcia.

Osuszanie samochodu dmuchawą

Osuszanie dmuchawą jest drugim ze sposobów pozbywania się wody po myciu. Można jej użyć do zdmuchnięcia nadmiaru wilgoci z zewnętrznej powierzchni samochodu, pozostawiając lakier suchy i gotowy do woskowania lub polerowania. Dmuchawa jest również pomocna, w dostaniu się do ciasnych miejsc, takich jak okolice kół i grilla. Osuszanie tych elementów szmatką mogłoby się okazać co najmniej problematyczne. Dzięki wystarczająco mocnej dmuchawie można usunąć większość wody w ciągu kilku minut, co czyni ją znacznie bardziej wydajną niż użycie samej ściereczki. Nawet przy użyciu dmuchawy, warto używać ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć pozostałą wilgoć i wypolerować wszelkie zabrudzenia, które mogły pozostać. Użycie zarówno dmuchawy, jak i ściereczki jest najlepszym sposobem osuszania Twojego samochodu.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: