Hydrofobowość jest to skłonność - w tym przypadku lakieru, do odpychania od siebie wody

Kwaśne deszcze, zamarzająca woda na lakierze. To tylko jedne z nielicznych sytuacji, które mogą powodować uszkodzenia karoserii. Dbanie o dobry wygląd i długą eksploatację jest ważne, ponieważ samochód nie należy do tanich i jednorazowych zakupów. Aby jednak chronić powłokę przed czynnikami zewnętrznymi, należy wykorzystać dostępne na rynku preparaty lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy car detailingowej.

Czym jest hydrofobowość?

Hydrofobowość jest to skłonność – w tym przypadku lakieru, do odpychania od siebie wody. Dzięki uzyskaniu takiego efektu, cząsteczki swobodnie wpływają po karoserii. Ma to duże znaczenie w przypadku kwaśnych deszczów, które pozostając dłużej na lakierze mogłyby go uszkodzić. Hydrofobowość ma także znaczenie w przypadku mycia samochodu. Zaraz po nałożeniu odpowiednich kosmetyków należy je spłukać. Jeśli jest powłoka hydrofobowa – wówczas woda swobodnie spłynie po karoserii, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne zacieki.

Jak uzyskać hydrofobowość?

Najlepszą hydrofobowością cechują się wszelkiego rodzaju powłoki ceramiczne czy folie. Krople wody niemal natychmiast spływają, dzięki czemu kurz, brud i niewielkie zanieczyszczenia nie osadzają się zbyt łatwo na lakierze. Podobnie szyby, które po nałożeniu powłoki skutecznie odpychają wodę. Podczas deszczu, szczególne tego intensywnego, widoczność jest znacznie ograniczona mimo działania wycieraczek. Dzięki powłoce hydrofobowej, jazda w deszczu staje się bardziej komfortowa, a widoczność nie jest ograniczona.

Drugim sposobem na uzyskanie właściwości hydrofobowej jest woskowanie. Można zrobić je samodzielnie w domu, na myjni lub skorzystać z usług firmy car detailingowej. Wosk – w zależności od rodzaju tworzy warstwę ochronną, odpychając również cząsteczki wody. W tym przypadku jednak woskowanie nie jest efektem długotrwałym. Jeśli zależy Ci na dłużej hydrofobowości – znacznie lepiej sprawdzą się powłoki: ceramiczna lub folia.

Na rynku można znaleźć wiele preparatów do uzyskania efektu działania powłoki hydrofobowej. Ich działanie jest skuteczne, jednak wymaga częstej powtarzalności.

5 zalet powłoki hydrofobowej

Kurz, zabrudzenia, kwaśne deszcze i odchody ptaków. Każdy właściciel pojazdu musi się z tym mierzyć. Wielu osobom zależy przecież na długiej eksploatacji i nieskazitelnym wyglądzie. Aby się to udało, odpowiednia pielęgnacja oraz nałożenie powłoki może skutecznie pomóc w uzyskaniu pożądanego efektu.

Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych zalet posiadania powłoki hydrofobowej na swoim samochodzie:

  1. Widoczność podczas jazdy – dzięki powłoce hydrofobowej na szybach, woda swobodnie po nich spływa. Jest to szczególnie ważne podczas wysokiej prędkości, ponieważ to właśnie wtedy widoczność jest najbardziej ograniczona.
  2. Efekt hydrofobowy na lakierze – dzięki hydrofobowości, kwaśne deszcze nie będą zatrzymywały się na powierzchni karoserii doprowadzając do korozji. Po prostu spłyną.
  3. Zabezpieczanie powierzchni – Jeżeli efekt hydrofobowy jest uzyskiwany przez powłokę ceramiczną – zyskujesz więcej! Nie tylko odpycha cząsteczki wody, ale także zabezpiecza lakier przed mikrouszkodzeniami czy hologramami.
  4. Szybsze osuszanie po myjni – nie musisz już stać i czekać aż samochód wyschnie po myciu. Zdolność do odpychania cząsteczek wody pozwala cieszyć się szybkim odjazdem bez pozostawionych smug!
  5. Brak smug – znasz to uczucie, gdy wczoraj myłem auto, a dzisiaj pada deszcz? Koniec z tym! Powłoka hydrofobowa pomoże wodzie swobodnie spłynąć a na lakierze nie pozostaną nieestetyczne smugi!

Jak nałożyć powłokę hydrofobową?

W zależności od wybranego sposobu – woskowanie, powłoka ceramiczna, folia – powłoka hydrofobowa na samochód zostanie najlepiej nałożona w profesjonalnym salonie car detailingowym. Tylko udając się do profesjonalistów masz pewność, że całość zostanie położona rzetelnie, a kosmetyki użyte do pielęgnacji zostaną dobrze dobrane.

Oczywiście woskowanie można zrobić samodzielnie – w domu lub na myjni samochodowej, która je oferuje. Warto jednak pamiętać, że efekt nie otrzymuje się zbyt długo, a aplikacja powłoki hydrofobowej w salonie, może przynieść o wiele lepszy efekt.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: