Gruntowne mycie i czyszczenie auta to pole, gdzie można popełnić sporo błędów. Jak ich uniknąć?

Bardzo często, szczególnie po sezonie zimowym, samochód wymaga gruntownego mycia i czyszczenia. Piach i sól drogowa osadzają się na lakierze, tworząc nie tylko brudne zacieki, ale także powodując uszkodzenia lakieru.
Niewielu właścicieli pojazdów wie jak myć auto. Dużym ułatwieniem są myjnie samochodowe, które oferują gotowe programy czyszczenia. Ale czy naprawdę wystarczy tylko wjechać do myjni, odczekać kilka minut i wyjechać czystym i gotowym do jazdy samochodem?

Błędy podczas mycia samochodu

Część z właścicieli, szczególnie tych, którzy mieszkają na wsi i nie mają łatwego dostępu do myjni samochodowej, decyduje się na samodzielne czyszczenie samochodu. Wykorzystywanie go do dojazdów w miejsca, gdzie znajduje się dużo kurzu lub smog warunkuje to, jak często myć samochód. Garażowanie pojazdu i korzystanie z krytych czy podziemnych parkingów pozwala dłużej cieszyć się czystym lakierem i felgami.
Twój samochód wymaga umycia i chcesz wiedzieć jak najlepiej zadbać o lakier? Poznaj najczęściej popełniane błędy w myciu samochodu i wyeliminuj je!

Chemia do mycia samochodów

Kosmetyki do mycia auta są najczęściej wyrobami specjalistycznymi i zawierają w swoim składzie chemię, która nie powoduje mikrouszkodzeń lakieru, a ją zabezpiecza.
Właściciele samochodów chcąc wykonać szybkie mycie auta, niejednokrotnie decydują się na wykorzystanie do tego chemii gospodarczej.
Nawet bardzo duża warstwa kurzu, nie powinna być usuwana za pomocą płynu, który wykorzystuje się na co dzień w pracach domowych. Użycie chemii do podłogi, zamiast specjalistycznego i dedykowanego szamponu do karoserii, może powodować zmatowiony lakier.
Decydując się na samodzielne wyczyszczenie samochodu, zaopatrz się w dedykowane kosmetyki samochodowe, które nie uszkadzają lakieru i nie spowodują niechcianych efektów wizualnych.

Zawsze wysusz pojazd!

Bardzo często popełnianym błędem jest brak osuszenia pojazdu. Suszenie auta może być wykonane manualnie – kawałek po kawałku należy wytrzeć kropelki wody. Pamiętaj, by używać tylko miękkich ściereczek. Ponadto możesz zakupić osuszacz lakieru. Dmuchawa do auta bardzo szybko i skutecznie osuszy karoserię Twojego pojazdu, nie pozostawiając nieestetycznych zacieków.
Można także pokryć pojazd wodą z hydrowoskiem, który skutecznie odpycha krople wody. Dzięki temu odjeżdżając z myjni, woda spłynie z pojazdu pod wpływem pędu powietrza.
Nie osuszenie samochodu może spowodować ponowne gromadzenie się brudu: pyłków, kurzu, wytrąceń metalicznych powstałych przy hamowaniu. Pozostała na karoserii woda zatrzyma większą ich ilość w konsekwencji czego, samochód ponownie nadaje się do mycia.

Czy myjka ciśnieniowa uszkadza lakier?

Samodzielne mycie pojazdów zawsze obarczone jest ryzykiem uszkodzenia karoserii. Źle dobrane kosmetyki czy moc myjki, mogą spowodować uszkodzenia lakieru, nawet takie, których nie widać gołym okiem. Te mogą prowadzić do łatwiejszego korodowania i szybszego uszkodzenia karoserii.
Należy pamiętać, aby korzystając z myjki ciśnieniowej niededykowanej pojazdom zachować ostrożność i nie kierować strumienia wody punktowo i z bliskiej odległości. Najlepiej jest trzymać  dyszel około trzydziestu centymetrów od pojazdu.

Wyszło słońce? Nie jedź na myjnię!

Największe kolejki i brudne samochody do myjni ustawiają się, kiedy wyjdzie słońce i jest ciepło. Upał i pełne słońce nie sprzyjają jednak odpowiedniej pielęgnacji samochodu.
Szybko schnące kosmetyki i chemia mogą spowodować uszkodzenia czy nieestetyczne zacieki, których usunięcie może okazać się trudne i czasochłonne.
Wybierając się na czyszczenie pojazdu, wybierz dzień nieco chłodniejszy, wczesny ranek lub wieczór tak, aby nałożone na Twój samochód produkty nie wyschły.

Jak nie myć auta?

Pielęgnacja samochodu może wydawać się prosta. Niestety, odpowiednie zadbanie o karoserię wymaga pewnej wiedzy i użycia wielu specjalistycznych środków.
Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie wiesz jak dokładnie wykonać mycie samochodu, skorzystaj z car detailingu. Unikniesz nieprzyjemnych sytuacji takich jak porysowany lakier od szczotki czy plamy powstałe z powodu użycia nieodpowiednich kosmetyków. Jak nie myć auta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Nie myj, jeśli nie wiesz jak!

Ile trwa mycie samochodu?

Czas mycia samochodu jest uzależniony od wyboru miejsca (myjnia automatyczna lub ręczna) oraz programu.
Oczywiście oddając pojazd do specjalistycznego salonu detailingowego, całkowite mycie i zabezpieczenie lakieru może zająć nawet jeden dzień.
Zazwyczaj przy myjniach samochodowych znajdziesz szacowany czas mycia po wyborze programu. Zwykle nie jest to więcej niż 5-7 minut.
Niektóre salony oferują mycie auta na sucho. Wykorzystywany jest wtedy wyłącznie preparat, który nakładany na miękką ściereczkę usuwa kurz i wytrącenia powstałe przy hamowaniu czy jeździe. Mycie auta bez wody jest szybsze, jednak wymaga wykorzystania specjalistycznych produktów do tego typu pielęgnacji.

Chcesz utrzymać auto w idealnym stanie?Interesuje Cię poprawa jego stanu?

Sprawdź ofertę car detailingu Ceramik Technik: